עמותות והקדשים » ביקורות שלטונות המס

בדיקת דוחות ע"י מפקחי המס.
עמותה והקדש חייבים בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה מדי שנה.

רשויות המס בודקים את הדוחות ועומדות לפניהם מספר אפשרויות להתייחס לדוח שהוגש:

א. הם יכולים לאשר את הדו"ח – ולהוציא שומה 01.
ב. הם יכולים שלא לאשר את הדו"ח – שומה 03 – ולזמן את מנהל העמותה וההקדש או את רואה החשבון המייצג שלהם לדיון לאחר הגשת השגה מנומקת.
ג. לאחר הדיון ובירור ההשגה עם פקיד השומה יוציא פקיד השומה שומה בהסכם – שומה 02 או שיוציא שומה ללא הסכם – שומה 03 – שלאחריו יכול רואה החשבון לערער עליה רק בבית המשפט.

בדרך כלל אני מציע לנישומים להגיע להסכם עם פקידי השומה ולסיים את התיק בסכומים נמוכים, אלא אם כן ברור שהמפקח טעה בשומתו או במקרה שנדרשים סכומי מס גבוהים.
יש לדעת את רזי המשא ומתן עם פקידי המס ואני לא מציע לדון עימם ללא רואה ייצוג של רואה חשבון.
משרדנו מתמחה בדיונים רבים מעין אלו ובסגירת שומות בצורה הטובה ביותר ובסכומים הנמוכים ביותר, במטרה להגיע להסכם הטוב ביותר עם פקיד השומה.
להתייעצות בנושא דוחו"ת פנו אלינו

ביקורת ניהול ספרים
שלטונות המס עורכים ביקורת ניהול ספרים גם בעמותות ובהקדשים. ישנם עמותות רבות המוכרות מוצרים שונים במסגרת הפעילות שלהם וכן מקבלים תרומות והכנסות שונות מגופים שונים. אין נוסחה לזמן הביקורת ולתקופת הזמן בין הביקורות בעמותה. ביקורת ניהול ספרים נקבעת ע"י מחלקת ניהול ספרים מסיבות שונות.

בין היתר אפשר למנות:

1. ביקורת מיד לאחר פתיחת עמותה חדשה.
2. ביקורת לקראת דיון שומה.
3. מבצעים שונים של פקידי השומה.
4. ביקורת לפי אזורים או לפי סוג העמותה.

לעמותות חובת ניהול ספרים שונה מזו של עסקים, וזאת לפי תקנות ניהול ספרים. היקף ניהול הפנקסים תלוי במחזור העמותה, בכמות העובדים, ובסוג העמותה. יש למלא את כל הוראות ניהול הספרים ככתבם וכלשונם.
עם פתיחת התיק במס הכנסה יש לקבל יעוץ מרואה חשבון כיצד לנהל את ספרי העמותה, איזה ספרים לנהל וכיצד לנהל את הרישומים בעמותה. אם מגיעים פקידי מס למשרדי העמותה לביקורת, אל תכנס ללחץ. מותר להם לבדוק את הספרים אך אסור להם לבצע חיפוש ללא צו מבית המשפט.
הם רשאים לשאול כל שאלה בקשר לעמותה. להציג תעודה מזהה של מפקחי המס אם המבקרים ממלאים טופס ממצאים לאחר הביקורת שערכו, ומבקשים ממך לחתום עליו, עליך לקרוא את הכתוב היטב ורק לאחר שוידאת שכל הכתוב מציג את ממצאי הביקורת תחתום עליו. אתה יכול להתייעץ עם רואה החשבון המייצג שלך.

אם נשאלה שאלה שאינך יודע לענות או שאינך רוצה מסיבות שונות לענות עומדת לך זכות השתיקה. אם אתה לא בטוח בתשובתך, תאמר "איני יודע" או "לא זוכר". בכל מקרה התחמקות ממתן תשובות מעוררת חשד אצל המבקרים וראוי להימנע מכך עד כמה שניתן. אני מציע להתקשר לרואה החשבון שלך תוך כדי הביקורת שידבר עם המבקרים, יענה לשאלותיהם ואם צריך יגיע פיזית לביקורת.

אם בדקו את הקופה והתגלתה אי התאמה בין הספירה בעיין של הכסף לבין הקבלות שהונפקו, תבדוק ותנסה לגלות את מהות ההפרש. אולי הוצאת כסף מהקופה לתשלום כלשהוא (היה צריך להניח פתק בקופה על משיכה זו), אם יש סכום כסף ביתרת פתיחה בקופה לצורך מתן עודף (גם כאן יש להניח פתק), במידה ולא מצאת סיבה להפרש בקופה אתה רשאי להגיד: "לא יודע. אני אבדוק." אל תלחץ. אם תבדוק לאט ובכובד ראש יש להניח שתמצא תשובות.

יש לשים לב להוציא קבלה על כל תקבול ומיד עם התקבול. אם נתפסת באי רישום תקבול מצבך לא טוב. אך יתכן והתקבול לא נרשם בטעות (כשעובד מקבל את הכסף ומנפיק קבלה). במקרה והמבקרים מצאו ממצאים מחשידים אתה עתיד לקבל הודעה מפקיד השומה הנותן לך הזדמנות לטעון את טענותיך לפניו. אני מציע שלא לגשת לבד לדיון זה, לך לדיון זה עם רואה החשבון שלך שיש לו ניסיון כיצד להגיב לממצאים. בשלב ראשון רואה החשבון יעלה את הטענות לממצאים בכתב כולל הנמקות. כשלאחריו תוזמן להופיע לפני פקיד השומה.

אם נתפסת פעמיים באי רישום תקבול באותה שנה מצבך לא טוב, ופקיד השומה עלול לפסול את ספריך ולהוציא לעמותה שומות לפי מיטב השפיטה, דבר שעלול ולהביא לתוספות מס ולקנסות גבוהים.
אנו במשרד רו"ח דוד פרנקל בירושלים מדריכים את הלקוחות כיצד לרשום קבלה מיד עם קבלת הכסף ללא שהות.
ההשלכות של ניהול לא תקין של ספרי העמותה הן חמורות ביותר.

ישנם עמותות בעלות אישור מס לתרומות (לפי סעיף 46 לפקודה), באם נתפסתם בבעיה בניהול הספרים פקיד השומה עשוי לשלול מכם את האישור! גם רשם העמותות וההקדשות עלול שלא להעניק לכם אישור "ניהול תקין" דבר שיגרום שלא תקבלו מענקים והקצבות ממשרדי הממשלה.

משרד רו"ח דוד פרנקל בירושלים מתמחה בייעוץ בניהול ספרים ובדיונים עם פקיד השומה על כל היבטיו.
צרו קשר לקבל יעוץ במשרדנו

אני מפנה את הקורא למאמר שהתפרסם בעיתון "גלובס" על ביקורת ניהול ספרים: לקריאת המאמר שהתפרסם בעיתון גלובס.

עמותות והקדשים

פרטים ליצירת קשר

טל': 02-6541933
פקס: 02-6541988
דוא"ל: dudu1487@gmail.com
כתובתנו: רח' בית הדפוס 22, בית עומר, גבעת שאול, ירושלים
לחצו לניווט וויז – WAZE למשרדנו
שעות פעילות המשרד:
ראשון-חמישי 9:00-17:00

טופס יצירת קשר

רואה חשבון דוד פרנקל